سجاد عزیززاده

sajjeo.com

نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟ و به چه دلیل ضروری است؟

قطعا اگر شما دارای یک سایت هستید به عبارتی ادمین سایت هستید، قطعا خواهان این بودید که خوانندگان مطلب یا بلاگ شما، مطلب مورد نظر خود را به سرعت و زمان کمتری پیدا کنند!

در سال ۲۰۰۵، موتور جستجوی گوگل پروتکل سایت مپ ۰٫۸۴ را راه‌اتدازی نمود، این سایت مپ برای استفاده در فرمت XML طراحی شده بود.

سایت مپ یا نقشه سایت واقعا یعنی چی؟

سایت مپ روشی جهت منظم نمودن اطلاعات سایت (صفحات سایت) و تعریف کردن هر مطلب و دیتایی با سرشاخه مناسب می‌باشد. در گذشته سایت مپ‌ها فقط جهت راهنمایی کاربران سایت مورد طراحی قرار گرفته بودند.  این درحالی است که XML سایت مپ گوگل برای موتورهای جستجوگر ساخته شد! به این صورت که داده‌های مورد نیاز موتورهای جستجوگر را سریع و با بازده بیشتر و دقیق تر در اختیار قرار میداد.

برای مثال میتونین سایت مپ یا نقشه سایت همین سایت، سایت فقط سئو رو همین زیر ببینین، یا کلیک کنین اینجا و فایل اصلی رو ببینین.

ُسایت مپ سایت فقط سئو در 5 ژانویه 2019

با حجیم‌تر شدن و همچنین پیشرفت روزافزون سایت‌ها پروتکل جدید سایت مپ گوگل نیز توسعه داده شد. سایت‌های صنعتی و شرکتی معمولا شامل هزاران محصول در کاتالوگ خود میباشند، این در حالی است محبوبیت سایت‌های بلاگ و یا خبری وبمسترها و ادمین این سایت‌ها را مجبور به بروزرسانی اطلاعات به صورت روزانه نموده است. برای مثال در فوروم‌ها اطلاعات دائما در حال تغییر می‌باشند، این موارد باعث سختی موتورهای جستجوگر در کرال و یا خزش اطلاعات میشد! و در نتیجه در بیشتر موراد موتورهای جستجوگر فقط اطلاعات را skip می‌نموده‌اند!

مزیت XML سایت مپ چیست؟

با استفاده از پروتکل XML، موتورهای جستجوگر قادر به بررسی بهینه URL سایت‌ها، بهینه نمودن جستجو با قرار دادن همه اطلاعات وبسایت در یک فایل XML و همچنین خلاصه وضعیتی از اینکه سایت هر چند وقت یک بار آپدیت میشود و تاریخچه‌ای از تغییرات اخیر میباشند.

باور غلط این است که خود فایل سایت مپ موجب افزایش رنکینگ و بهتر شدن و بهینه شدن جستجوی گوگل میشود! اما این فایل موجب تغییر رنکینگ سایت شما نمی‌شود، بلکه این فایل با جمع‌آوری و تجمیع اطلاعات مورد نیاز موتورهای جستجوگر، موجب افزایش بهره‌وری و فهم موتورهای جستجوگر از سایت شما می‌شوند.

در حال حاضر، سایت مپ ۰٫۹۰ با موتورهای جستجوگر دیگری مانند یاهو و مایکروسافت (بینگ) نیز همخوانی دارد.


یک ترجمه خیلی راحت‌تر از مطالب بالا میتونه این مورد باشه که خود گوگل راجع بهش میگه!

A sitemap tells the crawler which files you think are important in your site, and also provides valuable information about these files: for example, for pages, when the page was last updated, how often the page is changed, and any alternate language versions of a page.

به عبارت دیگر گوگل هر وقت بخواهد سایت ما را کرال یا خزش کند، در ابتدا قبل از هر چیزی سایت مپ موجود در سایت مورد نظر را را کرال میکند، سپس به سایت وارد میشود! این مورد باعث میشود ۹۰ درصد اطلاعات سایت را، تغییرات و ویرایش‌ها و همچنین اطلاعات از این دست را در سایت‌مپ به دست آورد. در نتیجه بودن و وجود داشتن سایت‌مپ امری حیاتی و مهم برای هر سایتی می‌باشد، حال به روز بودن فایل سایت‌مپ مورد نظر از این مورن نیز مهم‍تر می‌باشد.


گوگل چی میگه؟??

با توجه به گفته خود گوگل، اینکه آیا داشتن سایت مپ ضروری میباشد، این مورد جواب گوگل میباشد که اگر صفحات سایت مورد نظر به صورت درست به یکدیگر متصر بوده و لینک شده‌اند، کرالرها و یا بات‌های گوگل به راحتی این صفحات را مورد بررسی قرار می‌دهند. گرچه وجود سایت مپ و یا نقشه سایت موجب بهبود و بهتر شدن کرال یا خزش بات‌های گوگل خواهد شد، به خصوص در صورتی که سایت مورد نظر یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

  1. اگر سایت مورد نظر حجیم باشد. در نتیجه، بات گوگل به جای کرال و بررسی تک تک صفحات با نگاهی اجمالی به فایل سایت مپ یا نقشه سایت، متوجه برخی تغییرات خواهد شد و این امر سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
  2. وب‌سایت مورد نظر حاوی آرشیو حجیمی از اطلاعات باشد که این صفحات به خوبی به هم لینک نشده‌اند (لینک‌های داخلی). اگر صفحات سایت‌های مورد نظر به صورت طبیعی به هم مرتبط نباشند، این صفحات باید در سایت مپ گنجانده شودن تا از کارل و بررسی این صفحات توسط گوگل مطمئن شویم.
  3. سایت مورد نظر تازه تاسیس است و لینک‌های خارجی نیز دارد. ربات گوگل و کالر های سایتر موتورهای جستجوگر، بررسی سایت‌ و صفحات سایت را از طریق همین لینگ‌ها انجام می‌دهند، در نتیجه در صورت نبود سایت‌مپ، کرالر گوگل ممکن است اصلا متوجه این صفحات نشود!

چگونگی ساخت سایت‌مپ (نقشه سایت)؟

  1. ابتدا صفحات مورد نظر که میخواهید ربات‌ها این صفحات را کرال کنند تعیین نمائید.
  2. در مورد نوع سایت مپ نیز تصمیم گیری نمائید، فایل سایت مپ یا نقشه سایت هم به صورت دستی (Manually) و هم با استفاده از سایت، و سایر پلاگین‌ها قابل ساختن است.

سایت xml-sitemaps.com یکی از سایت‌های معتبر در تولید فایل xml سایت مپ میباشد.

همچنین اگر از CMS ورپرس استفاده میکنید، افزونه گوگل جهت تولید سایت مپ نیز در دسترس میباشد.

پس از ساخت سایت‌مپ، با استفاده از سایت زیر میتونین درستی اون رو مورد بررسی قرار بدین:

XML Sitemap Validator


شناسایی سایت‌مپ (نقشه سایت) توسط موتورهای جستجوگر

پس از ساخت و بهینه نمودن سایت‌مپ وقت آن فرا رسیده است که در ابزار Webmaster tools درستی و سایت مپ مورد نظر رو مورد بررسی قرار بدیم.?قرار دادن سایت مپ مورد نظر در وب مستر گوگلسپس با تصویر زیر در وبمستر مواجه میشویم که نشان از درست بودن این سایت‌مپ می‌باشد.?تایید سایت‌مپ یا نقشه سایت توسط گوگل در ابزار وبمستر تولز


توجه به این نکته ضروری است که با هر بار تغییر فایل سایت‌مپ، این مورد را باید به گوگل نیز اطلاع داد، یعنی همان مورد بالا که در وبمستر گوگل فایل سایت‌مپ را مورد بررسی قرار دادیم.
امتیاز بدین اگه دوست داشتین ❤️

می‌خوام کامنت بذارم 👇:

ایمیل شما نمایش داده نمیشه اصلا مطمئن باشین.