سجاد عزیززاده

sajjeo.com

تقریبا نیمی از کلیک‌های GSC نمایش داده نمی‌شوند

سئو سایت sajjeo

اکثر سئوکاران کنسول جستجوی گوگل (GSC) را منبع حقیقت خود می دانند و به دقیق بودن داده ها اعتماد دارند. اگر به شما بگوییم که GSC همه کلمات کلیدی را که از آنها ترافیک دریافت می کنید را به شما نمی گوید چه؟ در واقع، این ابزار برای تقریباً نیمی از کلیک ها عبارتی را نشان نمی‌دهد.

این موارد از اصطلاحات پنهان ۴۶.۰۸٪ از کل کلیک‌ها در مطالعه ما را تشکیل می‌دهند. این مطالعه شامل داده های یک ماهه از ۱۴۶۷۴۱ وب سایت و نزدیک به ۹ میلیارد کل کلیک است (مطالعه سایت ahrefs)

تفکیک داده ها

موارد گمشده به صورت زیر محاسبه می شود:

(کل کلیک ها – مجموع کلیک ها به همه کلمات کلیدی) / کل کلیک ها

این یک نمودار پراکنده است که در آن هر نقطه یکی از ۱۴۶۷۴۱ وب سایت را نشان می‌دهد. درصد کلیک هایی که از دست رفته و ترافیک کلی سایت را نشان می دهد.

درصد کلیک های از دست رفته بر اساس ترافیک در GSC
نمودار پراکندگی برای نشان دادن درصد کلیک های از دست رفته و ترافیک سایت.

همانطور که می بینید، برخی از سایت ها هیچ شرایطی با کلیک های مرتبط ندارند و برخی دیگر همه داده های خود را دارند. هر سایتی متفاوت است و میزان داده های از دست رفته در مجموعه داده متفاوت است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به دلیل اهمیت آنها می خواهم در مورد آنها صحبت کنم. یک سایت (۱) با ۱۰۰ میلیون کلیک وجود دارد که ۹۰.۳٪ از داده ها از دست رفته است. یک سایت دیگر (۲) با ۶۳ میلیون کلیک وجود دارد که تنها برای ۲.۲۷٪ از کلیک های آنها عبارت از بین رفته است. همانطور که می بینید، داده ها بسیار متفاوت است!

درصد کلیک های از دست رفته بر اساس ترافیک در GSC: نکات قابل توجه
چند نقطه قابل توجه در نمودار پراکندگی برای نشان دادن مقادیر زیاد و پایین مشخص شده است.

راه دیگر برای نشان دادن میزان تفاوت داده‌های کلیک از دست رفته این است که به توزیع تعداد داده‌های از دست رفته در مجموعه داده نگاه کنید. در هر سطل تعداد زیادی سایت وجود دارد. حدس زدن اینکه چه مقدار داده از هر سایتی گم شده است، برای شما مشکل خواهد بود.

درصد کلیک های از دست رفته بر اساس سایت در GSC
هیستوگرام نشان می دهد که چند سایت چند درصد از داده ها را از دست داده اند.

شما سایت های زیادی را در وسط و یک جهش بزرگ با ۹۵٪ -۱۰۰٪ کلیک های از دست رفته می بینید. بنابراین بسیاری از سایت‌ها تقریباً نیمی از داده‌های خود را از دست داده‌اند، اما تعداد زیادی از سایت‌ها اکثر داده‌ها را از دست داده‌اند.

چیزی که من فکر می کنم ممکن است جالب باشد این است که سایت ها را با ترافیکی که دریافت می کنند سطل کنیم. در نمودار کادر زیر، می بینید که هم سایت های کم ترافیک و هم سایت های پربازدید، اطلاعات بیشتری را از دست می دهند. سایت‌هایی که در سطل‌های میانی قرار دارند معمولاً داده‌های گمشده کمتری دارند.

درصد کلیک های از دست رفته بر اساس محدوده ترافیک در GSC
نمودار کادر برای نشان دادن اینکه چگونه داده ها در محدوده های مختلف ترافیک متفاوت است.

داده ها معمولا با ترافیک بیشتر بهتر می شوند. اما پس از حدود ۱۰ میلیون کلیک، داده ها به طور قابل توجهی بدتر می شوند.

اگر برای اولین بار است که نمودارهای جعبه را می بینید، در اینجا باید آنها را بخوانید:

نحوه خواندن طرح جعبه

خطوط کوچک روی لبه ها نشان دهنده مقادیر حداقل و حداکثر هستند. و ۵۰٪ از تمام مقادیر در مناطق برجسته قرار می گیرند. خط در آن ناحیه مقدار میانه است.

چگونه بررسی کنید چه مقدار داده از دست داده اید

در این مرحله، ممکن است فکر کنید که ما با داده ها اشتباه کرده ایم. این که ما تنها ۱۰۰۰ ردیف نشان داده شده در رابط GSC را جمع آوری کردیم که برای دریافت داده ها قابل صادرات هستند، و به همین دلیل است که تعداد زیادی از آنها از دست رفته است. 

اما اینطور نیست. ما این داده‌ها را از طریق API جمع‌آوری کردیم، که به ما امکان می‌دهد همه داده‌ها را دریافت کنیم – و هنوز هم چیزهای زیادی گم شده است!

من می‌دانم که نگرانی اصلی هر کسی این است که چه مقدار داده از سایت خود کم است، بنابراین می‌خواهم راهی برای بررسی این موضوع به شما ارائه دهم. ساده ترین راه برای دیدن تعداد کلیک هایی که گوگل به شما نشان نمی دهد این است که از رابط GSC در Google Data Studio استفاده کنید.

من یک گزارش استودیو داده تهیه کردم که می توانید برای بررسی داده های گم شده برای وب سایت خود کپی کنید . این از داده‌های ۱۲ ماه گذشته استفاده می‌کند. تقریباً نیمی از داده‌ها برای سایت شخصی من در زمان نوشتن از دست رفته است.

گزارش Data Studio برای یافتن داده های از دست رفته
داده‌های patrickstox.com نشان می‌دهد که ۴۸.۳ درصد از کلیک‌ها فاقد شرایط مرتبط هستند.

کپی خود را از گزارش تهیه کنید و داده های GSC خود را به عنوان منبع اضافه کنید. در اینجا چگونه است:

  • در بالا سمت راست، روی سه نقطه کلیک کنید و سپس روی «ایجاد یک کپی» کلیک کنید.
  • در منوی کشویی «New Data Source»، منبع داده GSC را برای سایتی که به آن علاقه دارید انتخاب کنید.
  • اگر سایت در دسترس نیست، «ایجاد منبع داده» را انتخاب کنید. «Search Console» را جستجو کرده و روی آن کلیک کنید.
  • روی ویژگی GSC که می‌خواهید استفاده کنید کلیک کنید > روی «نمایش سایت» > روی «وب» کلیک کنید. سپس در گوشه سمت راست بالا، روی «اتصال» کلیک کنید.
  • در گوشه سمت راست بالا، روی «افزودن به گزارش» کلیک کنید.
  • روی «کپی گزارش» کلیک کنید. 

من دوست دارم برخی از داده های کاربر خود را برای این کار گزارش کنند. اگر می‌خواهید به اشتراک بگذارید، اعداد «کل کل» خود را از #۱ و #۲ به @patrickstox و @ahrefs توییت کنید. یا فقط برای من در توییتر PM ارسال کنید، و من داده‌های گزارش‌شده خودم را جمع‌آوری می‌کنم تا در تاریخ بعد در اینجا به اشتراک بگذارم. من گمان می‌کنم که بیشتر داده‌های گزارش‌شده توسط کاربر با داده‌های مطالعه تأیید می‌کند که نشان می‌دهد مقدار گمشده در سایت‌ها متفاوت است.

چرا گوگل همه داده ها را نشان نمی دهد

گوگل چند دلیل برای این اختلاف بیان می کند : 

برای محافظت از حریم خصوصی کاربر، گزارش عملکرد همه داده ها را نشان نمی دهد. به عنوان مثال، ممکن است برخی از جستارهایی را که تعداد بسیار کمی از آنها انجام می شود یا آنهایی که حاوی اطلاعات شخصی یا حساس هستند را ردیابی نکنیم.

من حتی یک لحظه هم باور نمی کنم که تقریباً نیمی از جستجوهای همه این سایت ها خصوصی بوده است. به همین دلیل است که برخی از پرس‌و‌جوها چند بار انجام می‌شوند – که اغلب به آنها کلمات کلیدی طولانی گفته می‌شود . ممکن است گوگل این موضوع را کمی دست کم گرفته باشد. به هر حال، ۴۶.۰۸ درصد از دست رفته بسیار بیشتر از آن چیزی است که انتظار داشتم.

ما می دانیم که ۱۵٪ از کل جستجوهای گوگل قبلاً دیده نشده است . من مطمئن هستم که گوگل این سوالات را ذخیره می کند. در غیر این صورت نمی تواند به این آمار برسد. 

با این حال، من حدس می زنم که تیم پشتیبان GSC منابع محدودی دارد و ذخیره یا افشای همه داده ها زحمتی ندارد. این فقط میزان داده هایی است که از دست رفته است برای من تعجب آور است و ممکن است برای شما شوکه کننده باشد.

افکار نهایی

با استفاده از گزارش عملکرد در GSC یا با بررسی گزارش کلمات کلیدی ارگانیک در اکسپلورر سایت Ahrefs، می‌توانید انواع عباراتی را که ترافیک را به یک صفحه هدایت می‌کنند، بیابید . داده‌های پنهان در GSC احتمالاً شامل عباراتی است که مشابه عباراتی است که در اینجا ذکر شده است.

به عنوان مثال، گوگل در مورد ۳۵ درصد از کلیک‌های پست ما در تحقیق کلمات کلیدی ، داده‌ای را از دست داده است . در ایالات متحده، ۳۲۷ اصطلاح در GSC و ۴۲۶ در Ahrefs فهرست شده است. 

رتبه بندی کلمات کلیدی که توسط سایت اکسپلورر Ahrefs گزارش شده است
اسکرین شات از گزارش کلمات کلیدی ارگانیک Ahrefs .

در مجموع، ۱۷۸ مورد از این موارد در مجموعه داده‌ها تکرار می‌شوند، اما تعدادی عبارت منحصربه‌فرد در هر مجموعه داده باقی می‌ماند. در حالی که نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم که اصطلاحات مفقود شده چیست، آنها احتمالاً مشابه عبارات موجود در این گزارش‌ها هستند.

منبع : ahrefs

۵/۵ - (۱ امتیاز)

می‌خوام کامنت بذارم 👇:

ایمیل شما نمایش داده نمیشه اصلا مطمئن باشین.