سجاد عزیززاده

sajjeo.com

گوگل بالاخره تایید کرد! ارزش بیشتر برای مطالب کارشناسان نسبت به مردم عادی! E-A-T

Google EAT quality

با توجه به مطلبی که گوگل دیروز منتشر کرد، ارزشگذاری مطالب برای کارشناسان بیشتر از مردم عادی است. این مورد که مخفف عبارت Expertise, Authority and trustworthiness .

ارزش گذاری بیشتر برای مطالب کارشناسان نسبت به مردم عادی! E-A-T
E-A-T google new ranking factor

به عبارتی اگر شما کارشناسی در حوزه پزشکی باشید و بلاگی داشته باشید، و در مقابل فردی دیگر که به این مسائل آشنا نیست در این زمینه بلاگی داشته باشد. مطلب بلاگ پزشک مورد نظر از دید گوگل مهمتر و معتبرتر میباشد و در نتایج گوگل بیشتر دیده میشود.

این مورد هم میتواند موجب بهتر شدن مطالب و الگوریتم جستجوی گوگل و همچنین بدتر شدن نیز باشد. بدین صورت که برای مثال متخصصان امور معمولا وقت و دانش کافی برای بلاگ ندارند. به عبارتی در این زمینه نسبت به بلاگرهای معروف از دانش کمتری برخوردار هستند. این مورد ممکن است موجب ایراداتی فنی در محتوای مطالب باشد و موتورهای جستجوگر را با مشکل مواجه سازد.

E-A-T google update faghatseo

در نظر بگیرید شما برای کلمه “عمل ستون فقرات پیر مردان” جستجو میکنید، مطلب دکتر مورد نظر قبلتر از مطلب بلاگر خواهد آمد. اما سوال مهم این است که آیا جستجو کننده به جواب رسیده است؟

برتری بلاگر نسبت به دکتر

 • آیا alt text عکسهای بلگ دکتر از نظر فنی مناسب هستند که در نتایج گوگل نمایش داده شوند؟
 • آیا h1 تا h6 برای مطالب بلاگ دکتر مورد نظر از نظر فنی درست و بهینه میباشند؟
 • آیا نوشتار دکتر مورد نظر بهتر از بلاگر است و خواننده را به خواندن بیشتر ترغیب مینماید؟
 • آیا internal link (لینکهای داخلی) به درستی انتخاب شده اند که موجب افزایش time on site بازدید کننده از سایت مورد نظر باشد؟
 • آیا دکتر مورد نظر با مفاهیمی از قبیل Schema markups، meta tags و غیره آشنا است؟

برتری دکتر نسبت به بلاگر

 • آیا مطالب بلاگر از نظر فنی و علمی بهتر از دکتر میباشد؟ قطعا نه!
 • آیا مطالب بلاگر بالاتر از مطالب دکتر مورد نظر قرار میگیرند؟ به احتمال زیاد بله!
 • آیا بلاگر از تکنیکهای بیشتر جهت سئو مطالب خود استفاده مینماید؟ قطعا بله!
 • آیا عکس ها و تجربه های دکتر بهتر از بلاگر خواهد بود؟

همانطور که مشاهده شد، این ارزش گذاری هم میتواند خوب و هم موجب کاهش کیفیت مطالب شود! اما نکته مهم این است که گوگل اذعان کرده بخشی از ارزش گذاری مربوط به E-A-T است. به عبارتی همه مطالب دکتر مورد نظر بالاتر از بلاگر قرار نمیگیرد و بالعکس!


با توجه به مقاله گوگل در این زمینه، هدف از این مورد نشان دادن تلاش بی وقفه گوگل جهت کاهش رتبه بندی مطالب (سئو شده (بلک هت)) غیر مرتبط و بدون محتوای مفید در نتایج جتسجوها باشد. همچنین به گفته گوگل انجام عملی این کار فوق العاده مشکل میباشد، این مورد که تکنولوژی متوجه اشتباه بودن مطلبی باشد کاری سخت میباشد. برای مثال منبع خبری اعلام میکند که از کشور نروژ در حال گزارش میباشد، اما مشخص شود که این گزارش از کانادا میباشد، مشخصا موردی اشتباه میباشد!

چگونه و از چه زمانی گوگل استفاده از سیستم امتیازدهی E-A-T را شروع کرد؟

از چه زمانی؟

با توجه به بررسی های انجام شده، فاکتور امتیازدهی E-A-T از تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۷ (۱۹ بهمن ۱۳۹۵) آغاز به راه اندازی شده است. بعد از مدتی که بروزرسانی الگوریتم نا مشخصی (الگوریتم بدون اسم : الگوریتمهایی که از طرف گوگل اعلام نمیشوند و با مشاهده نتایج و CTR متوجه بروزرسانی الگوریتم جدید میشویم) انجام شد، شاهد تغییراتی در GA برخی سایتها بودیم.

7 فوریه 2017 شروع گوگل برای فاکتور تاثیرگذاری بیشتر E-A-T در سئو
E-A-T launched Google on 7th Feb 2017

چگونه؟!

برای بررسی اینکه چگونه گوگل قادر به شناسایی شخص معتبر از نظر درجه علمی نسبت به شخص عادی میشود، عکس زیر را در نظر بگیرید.

فاکتور E-A-T مثال ناشر

با توجه به تصویر بالا و مطالب هایلایت شده، قطعا این شخص، Authoritative یا معتبر در مسائل مالی میباشد. بنابراین گوگل با شناسایی این موضوع، قطعا به این فکر فرو میرود که مطالب نوشته شده توسط این نویسنده در مقایسه با نویسنده ای که در دنیای واقعی تجارتی انجام نداده و فقط نویسنده خبوبی بوده است،  معتبر بوده و کیفیت بالایی خواهد داشت.


در دو سال گذشته، گوگل هر روز در محاسبات خود، از اطلاعات بدست آمده از E-A-T بیشتر و بیشتر استفاده نمود. حال با مقایسه این دو سال بیشتر با این روند و آپدیت ها آشنا میشویم.

۹ مارس ۲۰۱۸، این به روز رسانی که توسط گوگل تایید شد، در مورد ارتباط بوده است. به این صورت که نویسندگانی که با مطلبی که نوشته اند کاملا در ارتباط نباشند و به اصطلاح به خوبی سوار موضوع نباشند رنک و جایگاه خود را از دست میدهند. برای مثال تعدادی از سایتهایی در حوزه پزشکی که با عبارتی مثل آسپیرین بالا بوده اند جایگاه خود را ازدست دادند. این مورد به این دلیل بوده است که، این سایتها در این کوئریها اول بودند زیرا از نظر فنی و سئو بهتر کار شده بود. اما قطعا بیننده با دیدن سایتهای معتبر مانند کارخانه آن دارو و و سایتهای معتبر بیشتر رغبت دارد تا سایتی که (فقط) سئو خوب شده است!

۱ آگوست ۲۰۱۸، در این تاریخ آپدیتی انجام شد که بیشتر سایتهای حوزه پزشکی به مشکل برخوردند. مشکل از آنجا بود که بیشنتر این سایتها شماره تماس مستقیمی نداشتند، و یا از نظر اجتماعی و در شبکه های اجتماعی فعالیت قابل توجهی نداشتند، و یا اطلاعات پزشکی اشتباهی به مخاطب میدادند! حال گوگل در جواب به کسانی که رتبه خود را از دست داده بودند اینگونه جواب داد : “محتوای با کیفیت بسازید!!”.

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸، این مرحله در واقع تکمیل کننده آپدیت تاریخ ۱ آگوست بوده است، در زمینه شناسایی دقیق تر E-A-T، که در این آپدیت سایتهایی که مشکل خود را در آپدیت ۱ آگوست ۲۰۱۸ اصلاح نکرده بودند شدیدتر افت پیدا کردند! همچنین مقاله گوگل در زمینه E-A-T که توضیحی در این مورد داده بود نیز منتشر شد.آپدیت گوگل در مورد محتوای گول زننده

دز این تاریخ بیشتر سایتهایی که مورد دوم را رعایت نکرده بودند جریمه شدند، مورد دوم چیست؟ در مورد اعتماد است، “سایتهایی که مالکیت و یا هدف اولیه خود را پنهان میکنند”. این اتفاق های در سایتهای فروشگاهی بیشتر مشاهده میشود.

اینکه گوگل چگونه قادر به شناسایی مفاهیم سایتهایی تخصصی مخصوصا پزشکی میشود، غیر مشخص است! اما مورد مهم برای دارندگان سایتها توجه به این موضوع است که گوگل، دائما و در هر لحظه در حال بروزرسانی است! هر لحظه!


حال چگونه از جریمه شدن E-A-T جلوگیری کنیم؟

google-eat-by-sajjeo

برای سئوکارها، دانشتن این موضوع که گوگل از E-A-T در جهت رنک دهی بهتر استفاده مینماید جذاب میباشد، اما سئو مطلب فضایی برای سئوکاری که در این زمینه فعالیتی نداشته کاری سخت تر میباشد، حال چه کنیم که اصول اولیه E-A-T را رعایت کرده باشیم؟

 • همه اطلاعاتی را که یک E-A-T برای مطلب و یا موضوع خاص باید داشته باشد را در نظر بگیرید! با این موضوعات شروع کنید که :

  1. چرا شرکت شما در این زمینه از شرکتهای دیگر بهتر است؟
  2. تجربه های عملی شرکت را حتما در متن صفحات ذکر کنید!
  3. در چه سایتهایی بک لینک به شما ارجاع شده است؟ (سایت مرتبط یا غیر مرتبط؟ سایت معتبر یا غیر معتبر؟)
 • همین کارها را برای نویسنده نیز انجام دهید!

  • باید در مکانهای معتبر مقاله هایی منتشر کنند
  • بایو نویسنده باید معتبر و بهینه باشد و در زمینه مورد نظر معتبر بنماید.
  • اطلاعات اجتماعی و شبکه های اجتماعی نویسنده باید نوشته شده باشد.
 • حتما توجه داشته باشید که حقایق علمی ثابت شده و مهم به مقالات مهم در این زمینه ارجاع داده شوند.

 • و ۹ کار بد سئو که رتبه رو بدتر میکنه رو انجام ندین!

امتیاز بدین اگه دوست داشتین ❤️

می‌خوام کامنت بذارم 👇:

ایمیل شما نمایش داده نمیشه اصلا مطمئن باشین.